Buy Black Adjustable Tilt/Tilting Wall Mount Bracket for Sony Bravia KDL55HX820/KDL-55HX820 55" inch LED HDTV TV/Television in United States - Cartnear.com
Black Adjustable Tilt/Tilting Wall Mount Bracket for Sony Bravia KDL55HX820/KDL-55HX820 55" inch LED HDTV TV/Television
Kanex
Kanex
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Brand Kanex
Color: Black scratch resistant finish
Fits most 36" to 63" LCD and Plasma Tv's (Supports VESA Standards up to 750 x 450)
Tilt Feature: 0° to -15° Degrees - Variable Downward Tilt
Maximum Weight Capacity: 165 lbs
Quick & easy installation with included mounting hardware
This high quality tilting wall mount bracket is compatible with the Sony KDL55HX820/KDL-55HX820 55" inch Television. The mount includes simple to align brackets and a unique wall plate that can be mounted to two studs or concrete and comes with mounting hardware and installation instructions for a quick and easy installation. It's toughened steel construction supports up to 165lbs and has a variable 0° to -15° downward tilt.