Buy Sunpak 18" Bi-Color Ring Light - VL-LED416-18RL in United States - Cartnear.com
Sunpak 18" Bi-Color Ring Light - VL-LED416-18RL
Sunpak
Sunpak
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Dimensions (Overall): 74 Inches (H) x 25 Inches (W) x 3.5 Inches (D)
Weight: 2.76 Pounds
Battery: No Battery Used
•Designed for today’s cameras and smartphones
•Capable of supporting multiple devices at the same time
•416 powerful LEDs (208 Daylight / 208 Tungsten)
•Built-in USB port to power your devices
•Dimmable output and runs cool for close-ups
•Adjustable light output and color temperature controls
•Includes: 18 inch bi-color light, 3 flexible smartphone mounts, 1 standard smartphone mount, mini ball head with cold shoe, mini ball head with 1/4”-20 screw, AC adapter, reverse-folding light stand and system case
The Sunpak Professional Series 18” Bi-Color ring light kit produces professional looking videos with its powerful adjustable output, rugged design and professional quality. The ring light also comes with mounts for phones or cameras. It also has a dimmer control to adjust the light from 100% down to 0%. It has everything you need for professional looking videos. The ring light kit includes an 18 inch bi-color ring light with 416 high powered LEDs. The ring light includes 3 flexible smartphone mounts, 1 standard smartphone mount, 1 ball head with 1/4"-20 screw mount, 1 ball head with cold show mount and a built-in 5V charging port to charge your compact USB devices. The intensity can be adjusted from 100% to 0%. The color temperature can range from 3200K to 5600K. Also included is a reverse-folding light stand with adjustable height levels for the perfect angle. Also included is a Bluetooth remote for Android and iPhone device. The ring light, light stand and all the other included accessories fit inside the included carry case for ease of portability and storage.