Buy Garmin DRIVESM55LMT 5.5 inch Traffic Car Mount GPS System in United States - Cartnear.com
Garmin DRIVESM55LMT 5.5 inch Traffic Car Mount GPS System
Garmin
Garmin
Black
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Brand GARMIN
Model DriveSmart 55 & Traffic
Part Number 010-02037-02
Type Portable Navigation Device
Antenna Built-in
Traffic Alert Included
Pre-loaded Map Yes
Support Memory Cards microSD card (not included)
Screen Size 5.50"
Screen Format TFT
Touchscreen Yes
Display Resolution 1280 x 720
Display Features Multi-touch, glass, HD color TFT with white backlight
Bluetooth Capability Yes
Battery Type Lithium-Ion Rechargeable battery
Battery Life Up to 1 hour
Mount Include
GPS System Features Easy-to-use 5.5" GPS navigator Simple menus and bright, easy-to-see maps; Garmin Traffic suggests alternate routes Voice-activated and ability to pair with a compatible smartphone for hands-free calling HISTORY database of notable historic sites and U.S. national parks directory Built-in Wi-Fi connectivity for map and software updates without a computer Map updates included; preloaded street maps for North America with coverage of the U.S., Mexico, Canada, Puerto Rico, U.S. Virgin Islands, Cayman Islands and Bahamas
Color Black
Height 3.00"
Depth 0.70"
Width 5.40"
Weight 5.31 oz.
Garmin 010-02037-02 DriveSmart 55 5.5" GPS Navigator with Bluetooth, Wi-Fi & Traffic Alerts