Razer Electra V2 7.1 Surround Sound Analog Headset - RZ04-02210100-R3U1
RAZER
RAZER
Black
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Brand Razer
Model Electra V2
Part Number RZ04-02210100-R3U1
Color Black
Driver Unit 40mm
Headphone Frequency Response 20Hz-20KHz
Headphone Input Impedance 32 ohm
Headphone Sensitivity 105dB S.P.L. at 1KHz
Connector 3.5mm
Ear Coupling Circumaural
Cord Length 4.3 Feet
Weight 0.61 lb.
Microphone Frequency Response 100Hz-10KHz
Microphone Signal to Noise Ratio(SNR) >= 50dB
Microphone Sensitivity -41dB +/- 3dB
  • ELECTRIFYING PERFORMANCE
    The Razer Electra V2 is the essential Razer headset whether you're gaming on PC or consoles, or just kicking back to your favorite tunes off your phone. Extremely versatile, the Razer Electra V2 features 40 mm audio drivers, custom-tuned for a wide range of personal entertainment, from gaming to movies. With a removable boom mic, you enjoy full music immersion when you're not issuing commands in-game.
    CUSTOM-TUNED 40 MM DRIVERS
    The Razer Electra V2 boasts custom-tuned, high quality 40 mm audio drivers that extend a well-controlled bass and deliver excellent sound quality balanced for all your personal entertainment needs, from gaming to music listening.