Buy Rcf LF15X401 15" Woofer 1500 W 4" Vc in United States - Cartnear.com
Rcf LF15X401 15" Woofer 1500 W 4" Vc
Rcf
Rcf
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Frequency Response -3 dB: 45 Hz - 20 kHz.
Max SPL: 129 dB.
Horizontal coverage angle: 90°.
Vertical coverage angle: 60°.
Compression Driver: 1-- 1.5 - v. c.
Woofer: 15-- 2.5 - v. c. Input/Output Section.
Input signal: bal / unbal.
Input connectors: xlr.
Output connectors: xlr.
Input sensitivity: 0 dBu. Mic.
Input Sensitivity: -40. Processor Section.
Crossover frequencies: 1650 Hz.
Protections: DC / short cir.
Limiter: Fast limiter.
Controls: Volume- EQ settings. Amplifier Specifications.
Total power: 400 W.
High frequencies: 100 W.
Low frequencies: 300 W.
Cooling: Convection.
Connections: VDE conncector in. Cabinet.
Cabinet Material: Composite PP.
Hardware: 4xM10 flying p.
Handles: 2 side- 1 top.
Pole Mount/Cap: Yes.
Colour: Black. Physical Specifications.
Height: 680 / 26.67 mm/inch.
Width: 405 / 15.94 mm/inch.
Depth: 345 / 13.58 mm/inch.