PCIe x4 Gen4 with ReDriver& Hotswap controllers for SFF-TA-1009 Spec
Innocard
Innocard
Green
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Brand Innocard
Model DP9504 Rev1.1
Color Green
Changer Type PCIe x4 Gen4 to Gen-Z 1C
#DP9504 adapter : Features : * Gen-Z 1C (EDSFF) to PCI Express 4.0 x4 convert * Built- in EDSFF 1C with latch connector * Built- in PCIe ReDriver to extend PCIe Gen4, 16GT/s differential pair signals * Built- in PCIe 100MHz Clock buffer to drive longer trace lengths and longer cable * Built- in SMBCLK, SMBDAT bidirectional buffer repeater * Built- in SMBUS I/O Expander(Address: 0x41) for EDSFF PWRDIS control * Built- in SMBUS I/O Expander(Address: 0x41) for EDSFF SMBRST# control * Built- in PERST# Bus Buffer Gate to be used over longer trace lengths and over longer cable * Built- in WAKE# Bus Buffer Gate to be used over longer trace lengths and over longer cable * Built- in CLKREQ# Bus Buffer Gate to be used over longer trace lengths and longer over cable * Built- in PWRBRK# Bus Buffer Gate to be used over longer trace lengths and longer over cable Specifications : * PCI Express Base Specification Rev 4.0 * PCIe_CEM_SPEC_R4_V1_0_08072019_NCB * Support SSD_Form_Factor_Version1_a * Compliant with SFF-TA-1002 Specification Version 1.3 * Compliant with SFF-TA-1009 Specification Version 2.0 Supports the following form factor EDSFF 1C(Gen-Z) SSD : * EDSFF 1C(Gen-Z) E1.S 5.9mm Height * EDSFF 1C(Gen-Z) E1.S 9.5mm Height * EDSFF 1C(Gen-Z) E1.S 15mm Height * EDSFF 1C(Gen-Z) E1.S 25mm Height Applications : * Rack server * Microserver and Tower server * High performance computing * Hareware accelerator * Storage Controller HBA(Host Bus Adapter) * Desktop PC/motherboard