Luxor 32 Square Height Adjustable Caf'e Table, White LX-PNADJ-32SQ
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
• Sold as 1 Pack.
• Durable steel base and MDF top with polyurethane paint. 32" square white tabletop with contoured edges. Overall with glides: 31.5”W x 25.2” - 40”H. Overall with casters: 31.5”W x 27.6” - 42.4”H.
• Tabletop: 31.5”W x 1”H. Base: 26” x 25.7”. Perfect for offices, restaurants, cafeterias, schools, trade shows, and other venues. Pneumatic air cylinder provides effortless height adjustment in seconds.
• Concealed lever effortlessly raises the table height between 25.2" and 40" (with glides). Concealed lever effortlessly raises the table height between 27.6" and 42.4" (with casters). Static load weight capacity of 110 lbs.
• Includes choice of leveling glides and 2.5" casters, two with locking brake. Ships ground in one box. Assembly required.
Luxor’s pneumatic height adjustable café tables feature durable construction, a contemporary, easy to clean white finish, and contoured edges making them ideal for business, retail, or educational environments. These multi-purpose square tables smoothly adjust in height with the aid of a pneumatic air cylinder allowing them to be used in seated or standing positions. Durable steel base and MDF top with polyurethane paint. 32" square white tabletop with contoured edges. Overall with glides: 31.5”W x 25.2” - 40”H. Overall with casters: 31.5”W x 27.6” - 42.4”H. Tabletop: 31.5”W x 1”H. Base: 26” x 25.7”. Perfect for offices, restaurants, cafeterias, schools, trade shows, and other venues. Pneumatic air cylinder provides effortless height adjustment in seconds. Concealed lever effortlessly raises the table height between 25.2" and 40" (with glides). Concealed lever effortlessly raises the table height between 27.6" and 42.4" (with casters). Static load weight capacity of 110 lbs. Includes choice of leveling glides and 2.5" casters, two with locking brake. Ships ground in one box. Assembly required Available with a 32" diameters these popular café tables are designed to support a static load of 110 lbs. Each table includes a choice of protective leveling glides as well as four 2.5" casters for mobility, making them an excellent choice for collaborative workspaces, social settings, or home use. Durable steel base and MDF top with polyurethane paint. 32" square white tabletop with contoured edges. Overall with glides: 31.5”W x 25.2” - 40”H. Overall with casters: 31.5”W x 27.6” - 42.4”H. Tabletop: 31.5”W x 1”H. Base: 26” x 25.7”. Perfect for offices, restaurants, cafeterias, schools, trade shows, and other venues. Pneumatic air cylinder provides effortless height adjustment in seconds. Concealed lever effortlessly raises the table height between 25.2" and 40" (with glides). Concealed lever effortlessly raises the table height between 27.6" and 42.4" (with casters)....