Buy Luxor 59W Sit & Stand Desk, Melamine STAND-NESTC-72 in United States - Cartnear.com
Luxor 59W Sit & Stand Desk, Melamine STAND-NESTC-72
Luxor
Luxor
Item Added to Cart
*Product availability is subject to suppliers inventory
SHIPPING ALL OVER UNITED STATES
100% MONEY BACK GUARANTEE
EASY 30 DAYSRETURNS & REFUNDS
24/7 CUSTOMER SUPPORT
TRUSTED AND SAFE WEBSITE
100% SECURE CHECKOUT
Dimensions (Overall): 22.99 inches (L), 44.99 inches (H) x 70.99 inches (W) x 22.99 inches (D)
Weight: 22.5 pounds
Surface Material: Melamine
Assembly Details: Adult Assembly Required, Tools Not Provided
• Sold as 1 Pack.
• Sit & Stand Desk Type. Melamine. Height adjustable (30 - 45 1/4 in.).
• 71 inch W x 23.6 inch D x 30 inch- 45.25 inch H. Multiple tables nest together for simple storage.
• Weight capacity of 150 lbs. Meets ANSI/BIFMA standards.
• Assembly Required. Lifetime manufacturers Warranty.
Luxor’s new flip top table is a multipurpose sit/stand desk that’s perfect for schools, training rooms, or general office use. The convenient crank handle adjusts the table height from 30 inch to 42.25 inch to accommodate a range of seated or standing users, while 3 inch locking casters allow easy mobility. Adding to its versatility, each table can be neatly folded for space-saving storage using two pull-handles that flip the table into a nesting position. Choose Luxor’s 72 inch mobile flipper table to create a professional and ergonomic work space. Sit & Stand Desk Type. Melamine. Height adjustable (30 - 45 1/4 in.). 71 inch W x 23.6 inch D x 30 inch- 45.25 inch H. Multiple tables nest together for simple storage. Weight capacity of 150 lbs. Meets ANSI/BIFMA standards. Assembly Required. Lifetime manufacturers Warranty. Sit & Stand Desk Type. Melamine. Height adjustable (30 - 45 1/4 in.). 71 inch W x 23.6 inch D x 30 inch- 45.25 inch H. Multiple tables nest together for simple storage. Weight capacity of 150 lbs. Meets ANSI/BIFMA standards. Assembly Required. Lifetime manufacturers Warranty. Sold as 1 Pack.